Pracownie

ŚDS – ul. Połczyńska

UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNYCH

Nadrzędnym celem codziennych działań prowadzonych w pracowni jest wyposażenie osób niepełnosprawnych w jak najszersze umiejętności i kompetencje umożliwiające samodzielne wykonanie codziennych czynności. W ramach zajęć domownicy uczą się dokonywania zakupów, przygotowania prostych posiłków, nakrywania i zachowania się przy stole, jak również obsługi urządzeń gospodarstwa domowego. Poza tym uczą się również planowania wydatków, gospodarowania pieniędzmi. Domownicy nabywają także umiejętność dbania o higienę osobistą, wygląd zewnętrzny oraz najbliższe otoczenie.

TECHNIK RÓŻNYCH

W pracowni technik różnych domownicy poznają technikę decoupagu, proste formy plastyczne: rysowanie, malowanie farbami wodnymi, wycinanie, wyklejanie, malowanie farbami witrażowymi, malowanie farbami do tkanin. Wykonują także ćwiczenia grafomotoryczne, które rozwijają koordynację wzrokowo – ruchową, motorykę małą, poprawiają poziom graficznego pisania oraz kształtują umiejętności rysowania zgodnie z poleceniami terapeuty.

ARTETERAPII

W pracowni arteterapii domownicy mogą skorzystać z różnych form terapii tj. choreoterapii (terapia tańcem, ruchem wzbogaconym ćwiczeniami muzyczno – ruchowymi i improwizacjami ruchowymi do wybranej muzyki), muzykoterapii (wspólne granie, śpiewanie, słuchanie muzyki). W ramach pracowni odbywają się również zajęcia plastyczne w trakcie których wykorzystywane są różne techniki dostosowane do umiejętności osób niepełnosprawnych biorących w nich udział. Jest to: malarstwo akrylowe systemem po numerkach, diamentowa mozaika – technika układania obrazu według określonego schematu przy użyciu kryształów akrylowych, ozdoby świąteczne, kolorowanie kredkami szkiców dzieł znanych artystów, warsztatowa edukacja audiowizualna z zakresu rysunku i gatunków malarstwa, spotkania ze sztuką.

 

ŚDS – ul. Wodociągowa

KULINARNA

W pracownicy kulinarnej domownicy uczą się przygotowywania prostych potraw,  planowania i dokonywania zakupów. Uczą się zasad zachowania higieny podczas pracy, estetycznego przygotowywania i podawania potraw oraz zasad zdrowego żywienia. Poznają zwyczaje kulinarne i tradycyjne potrawy innych państw. Nabywają również umiejętności obsługiwania się sprzętem AGD.

DZIEWIARSKO – KRAWIECKA

W pracowni dziewiarsko – krawieckiej domownicy nabywają umiejętności wyszywania różnego rodzaju haftami, np. krzyżykowym, cieniowanym, sznureczkowym, atłasowym. W pracowni wykonywanych jest wiele rzeczy użytkowych jak np. broszki i ozdoby z filcu, zasłonki, etui na telefon, serwety, obrusy, kartki okolicznościowe itp. W trakcie terapii w pracowni domownicy nabywają umiejętności wykonania prostych czynności np.: cerowanie, przyszywanie guzików, fastrygowanie, szycie ręczne i podstawy szycia maszynowego. Uczą się także techniki wykonania makram, podstawowych splotów i węzłów, które służą do wykonania „łapaczy snów”, kwietników i ozdób do zawieszenia na ścianie.

PLASTYCZNA I TECHNIK RÓŻNYCH

Uczestnicy zajęć pracowni plastycznej w zależności od zainteresowań wykonują prace w różnych technikach: decoupage, origami, rysunek, malarstwo akrylowe i olejne, scrabooking. Domownicy chętnie wykonują kartki okolicznościowe oraz pomagają w przygotowaniu dekoracji okolicznościowych, których elementami są wykonane przez nich m.in. świece.  Biorą też udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu historii sztuki.

STOLARSKA

W pracowni stolarskiej domownicy doskonalą umiejętność posługiwania się podstawowymi narzędziami ( młotek, śrubokręt, itp.) z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Uczą się robienia drobnych prac naprawczych na terenie ŚDS, a także wykonują ozdoby dekoracyjne ( świąteczne, okazjonalne, kwietniki, zegary, świeczniki, anioły, itp..) z betonu oraz prace na terenie zielonym, przyległym do ośrodka (pielęgnacja roślin, drzew, krzewów, trawnika).